Hónap: 2020 december
119 kulcsszó, amit minden webshopnak használnia kellene a szövegeiben
Ezt az anyagot a 119 kulcsszóval azért készítettem, hogy segítsek tisztán látni abban, hogy mégis miről is kellene publikálnod akkor, ha webshopod van – vagy tervezed ilyesmi indítását –, figyelembe véve azt, hogy nekem jelenleg fogalmam sincs, hogy milyen a te piacod. Ugyanis efféle fogalom nélkül is tudom, hogy alapvetően mire keresnek az emberek. A KERESŐ EMBER Az emberek ugyanis keresnek. Bár sok látogatóra lehet számítani máshonnan is – például a közösségi oldalakról, az úgynevezett populáris, vagy netán kattintás vadász témák révén –, de a minőségi és elköteleződni képes látogatók még mindig – és még nagyon hosszú ideig – a Google-ből, és olykor a Bing keresőből érkeznek. Egy webshop számára ajándék az a látogató, aki olyan keresőszavakat ír be a keresőmotorok erre a célra fenntartott mezőjébe, ami konkrétan a vásárlással összefüggő céljára mutat rá. Tehát nem egyszerű információkereső, hanem komoly, minőségi, vásárlási lehetőség-kereső emberekről beszélünk most, és az őket célzó kulcsszavakat fogom átadni egy csokorban, mely kulcsszavak szoros összefüggést mutatnak – más néven relevánsak – a vásárlási szándékkal. Akik ezekre a szavakra érkeznek a webshopodba, azok nem a közösségi médiából érkező látogatókra jellemző 0.1%- os arányban, hanem sokkal inkább az elkötelezett vásárlókra jellemző 10%-os arányban fognak vásárolni, ami a főnyeremény…
Szövegírás tippek webshopoknak – alapok
Nagyon sok, és egyre több webshopnak írunk szövegeket. A webshopoknak történő szövegírás mindig kicsit speciálisabb, mint mondjuk egy sima üzleti blogra való cikkek írása, mert egy webshopnál a tartalom sokkal szerteágazóbb és sokrétűbb tud lenni, mint egy blogon, vagy netán Facebook oldalon. Mikor bennünket megkeresnek a webshop marketingesek vagy épp maguk a tulajdonosok a szövegírás iránti igényükkel, akkor általában a shop már teljes gőzzel üzemelNE, csakhogy nem azok az eredmények születnek, mint amiket a kedves megbízó elvárna. Általában ezekkel a konkrét problémákkal találkoznak a webáruházak, ha nem megfelelő a szöveg minősége és mennyisége: Vannak ugyan látogatók, de nem vásárolnak. Nyilván, mert nincsenek meggyőzve a vásárlás előnyeiről. Alig pár másodpercet töltenek a látogatók az oldalon. A képek szépek, de mégis mi kötné le őket? A kilogrammok, grammok, centik és netán wattok? (Sorolhatnám az SI mértékegység összes adatát.) A látogatók nem böngésznek a kategóriák és a termékek között. Miért is böngésznének, ha semmit nem kapnak azon túl, hogy „Raktáron. Szállítási idő 2-3 munkanap.”? A visszafordulási arány hatalmas (80-90%, de ennél még több is lehet). Ez a marketingcsatorna problémája is lehet, de szövegnélküli, vagy csak sablonos szöveget tartalmazó oldalra érkezni lássuk be, nem egy nagy felhasználói élmény. Nagyon kicsi az átlagos kosárérték. Ez…
A mémek hatalma a piacvezetésben
Az eddigiekhez képest milyen feladatai vannak a mémekkel egy piacvezetőnek? Illetve mik a feladatok akkor, amikor még csak úton vagyunk a piacvezetőség felé, de már ki lehet jelenteni, hogy nagyon jó úton vagyunk? Ahogy előző héten is szó esett már róla, a piacépítésben kardinális kérdés, hogy milyen gyorsan tudod a lehető legnagyobb szeletet kihasítani magadnak... Ugyanis a piacot gyorsan, tehát látszólagos erővel a maga uralma alá hajtó vállalkozások előtt mindenki meghajol. Nemcsak a piac résztvevői, hanem a piacon túli cégek, szervezetek, emberek, hivatalok. Emlékezz csak vissza amikor annak idején az OLX és a Jófogás csatározásának lehettünk tanúi. Egyszer csak megjelent az országban két iszonyatosan eltökélt apróhirdető oldal, és olyan háborút indítottak a felhasználókért, amire korábban nem láthattunk precedenst. Akkoriban egy webmester fórum tagja voltam, ahol – emlékszem –, a tagok nagyon örültek annak, hogy megjelentek ezek a nagy szereplők, mert többeknek volt apróhirdetési oldaluk, és hát nem igazán tudtak velük növekedést elérni, mert a Vatera minden ügyfelet elvitt. A lelkes apróhirdetési-weboldal tulajdonosok azt hitték, hogy a két nagy csatározásából majd ők is felcsipegethetik a lehulló morzsákat. Én nem hittem ebben. Ugyanis ezek a lelkes weboldal tulajdonosok nem látták a mögöttes folyamatokat, meg azt, hogy mekkora költségvetéssel dolgozott ez a két…
A mémek hatalma a piacépítésben
Most, hogy már túl vagyunk két elméleti alapozón - itt és itt -, amikor is tisztáztuk, hogy mik az evolúciósan stabil és instabil stratégiák, milyen lehet galambnak és héjának lenni egy-egy piaci szituációban, továbbá a mémek beépíthetőségéről is tettünk már említést, most már kanyarodjunk rá arra, hogy hogyan használhatod a mémeket a piacépítésben. Következő alkalommal arról lesz szó, hogy hogyan használhatod a mémeket a piacvezetésben – mert a két tevékenység, az építés és a vezetés nem ugyanazok, de hát itt köztünk ezt már mindenki tudja szerintem :). Mi a mém? A mém-elméletet az általam már sokat emlegetett Richard Dawkins találta fel, Az önző gén című könyvében egy külön, lezáró fejezetet szánva a témának. A mém elméletre azért volt szükség, mert az örökítés és a gén túlélésének témájához kapcsolódva minduntalan felmerült a kérdés, hogy hogyan adhatjuk át a tudást az utókornak? Hogyan örökítheti át egy szülő a saját élettapasztalatait a gyerekeinek? Átörökítjük a szemünket, orrunkat, kognitív képességeinket, de azt, hogy a forró vasaló talpához nem szerencsés kézzel nyúlkálni, azt meg kell tanítanunk a gyerekünknek, ő nem fog ezzel a tudással születni, mi hiába égettük már meg korábban magunkat vasalás közben. A mém-elmélet azt mondja, hogy azt a rengeteg mindent, amit életed…
Galambok és héják – avagy a túlélő cég és a mémek adaptációja
Galamb akarsz lenni vagy héja? És a céged? Nemrégiben beszéltünk Darwinról, evolúcióról, természetes kiválasztódásról, Dawkins önző génjéről, evolúciósan stabil és instabil stratégiákról, és az önző cég fogalmáról. Oda jutottunk, hogy a cégnek eleve önzőnek kell lennie, mert máskülönben nincs is rá szükség. A cégek a társadalom azon elemei, akik keresik és vállalják a nyílt harcot a túlélésért. Csatároznak, harcolnak, békeidőben pedig készülnek a következő összeütközésre. Közben a céljuk persze NEM a harc. Hanem – legjobb esetben – a profit, és a profit az általi megszerzése, hogy közben mások, konkrétan a külső és belső vevőinek érdekeit szolgálják. Az a legjobb kombináció véleményem szerint, ha egy cégnek az a küldetése, hogy másokat hozzásegítsen a versenyben való győzelemhez, miközben ő maga is győz. Ezt nevezik win-win helyzetnek. Az elvek csapdájában Akik ismernek, tudják rólam, hogy az elvek embere vagyok. Ez bizony egy evolúciósan instabil stratégia a cégem számára. Ugyanis az elvhűségem miatt például nem vagyok hajlandó olyan saját cégem számára nyerő helyzetekbe belemenni, amivel másoknak ártok. Nem károsítok meg másokat, hogy nekem átmenetileg, vagy akár hosszú távon jobb legyen. Nem mutatom magam erősebbnek, mint amilyen vagyok. Nem mutatom magam nagyobbnak sem, pedig ezek mind-mind instabil stratégiák. Ezek ellenére túlélek, de az életem sokkal…